Χρόνος Ανάγνωσης: < 1 λεπτό
Το αφήγημα που ακολουθεί προέρχεται από το βιβλίο του Γιώργου Σπορίδη “Ναυτικές Ιστορίες”, μια συλλογή χρονογραφημάτων, που εκδόθηκε στην Αθήνα το 1959. Ο συγγραφέας, που υπηρέτησε την περίοδο 1941-1945 ως έφεδρος σημαιοφόρος σε πολεμικό πλοίο, περιγράφει στο βιβλίο αυτό, άλλοτε με χιουμοριστικό άλλοτε με συγκινητικό τρόπο, τη ζωή των ελληνικών πληρωμάτων εκείνη την περίοδο.
![](https://www.navalhistory.gr/wp-content/uploads/webp.net-compress-image-3484.jpg)
Την επιμέλεια του ηχητικού αρχείου και την αφήγηση έκανε ο Γιώργος Μαραγκουδάκης.
Ο εκ Τρούμπας πρωταθλητής - Γιώργος Σπορίδης
- Ο εκ Τρούμπας πρωταθλητής
![](https://www.navalhistory.gr/wp-content/uploads/ιστορια-1-1024x670.jpg)